Organizatorzy igrzysk poinformowali, które 12 drużyn żeńskich i męskich w czerwcu powalczą o medale IE 2023 i bezpośrednią kwalifikację na Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 w mikście. Jako gospodarze Polacy mają zapewnione miejsce w tym ścisłym gronie.

Walka o medale w trzech konkurencjach (gra pojedyncza, drużynowo i mikst) w tenisie stołowym podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 odbędzie w Nowej Hucie na obiektach Hutnika. Rozpocznie się 23 czerwca i potrwa do 1 lipca. Zwycięzca rywalizacji w grze mieszanej (mikst) wywalczy kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

O kwalifikacji decydowało miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego (ITTF). Rywalizacja dotyczyła 11 miejsc w konkurencji drużynowej, bo jedno było zarezerwowane dla gospodarzy. Oprócz Polek na obiektach Hutnika o medale powalczą tenisistki z Niemiec, Rumunii, Portugalii, Francji, Węgier, Słowacji, Luksemburga, Austrii, Czech, Szwecji i Ukrainy. Każda drużyna będzie składała się z czterech zawodniczek. Na poprzednich igrzyskach europejskich Polki drużynowo w składzie Bajor, Partyka i Li Quian zdobyły brązowe medale.

W rywalizacji drużyn męskich skład uczestników igrzysk będzie się nieznacznie różnił od zespołów kobiecych. Oprócz Polaków zagrają reprezentacje Niemiec, Szwecji, Francji, Portugalii, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Rumunii, Słowacji i Danii. Polacy są dość daleko w światowym rankingu.

Faworytami igrzysk europejskich powinny być reprezentacje Niemiec. W 2021 roku wygrały rywalizację drużynową podczas mistrzostw Europy w Rumunii. Dwa lata wcześniej we Francji triumfowali Niemcy i Rumunki. Także podczas igrzysk europejskich w Mińsku najlepsze okazały się reprezentacje niemieckie.

W ubiegłym roku podczas mistrzostw Europy nie rozegrano rywalizacji drużynowej. W grze pojedynczej wygrali Niemiec Dang Qiu i Austriaczka Sofia Polcanova. W grze podwójnej najlepsi byli Szwedzi Mattias Falck/Kristan Karlssin, para austriacko-rumuńska Polcanova/Bernadette Szocs, a w mikście Francuzi Emmanuiel Lebesson/Jia Nan Yuan.

W drużynówce obowiązywał będzie system olimpijski

W Igrzyskach Europejskich, tak jak Igrzyskach Olimpijskich zostanie rozdanych pięć kompletów medali: w singlu kobiet i mężczyzn, mikście (zwycięzcy awansują na IO w Paryżu w 2024 roku) oraz zawodach drużynowych pingpongistek i pingpongistów.

W Hutnik Arena drużynówka rozgrywana będzie rozgrywana według następującego schematu: singiel 1, singiel 2, a następnie pojedynek deblowy. Jeśli będą potrzebne, czwartą i piątą grą będzie również singiel.

W stolicy Małopolskie w reprezentacji Polski wystąpią: Natalia Bajor, Katarzyna Węgrzyn, Anna Węgrzyn, Paulina Krzysiek i Jakub Dyjas, Miłosz Redzimski, Maciej Kubik, Samuel Kulczycki.