Odpadnięcie Kento Momoty było największym wydarzeniem piątego dnia igrzysk olimpijskich w Tokio. W środę poznaliśmy też skład półfinałów turnieju mikstów.

Lider światowego rankingu singlistów w swoim drugim meczu w grupie A przegrał 0:2 z Koreańczykiem Heo Kwang-hee – do 15 i do 19. Tym samym górna połówka drabinki wydaje się dużo prostsza, niż przed starem turnieju – o prawo gry z Koreańczykiem zagrają teraz Kein Cordón z Gwatemali i Holender Mark Caljouw – obaj również po niespodziewanym wyeliminowaniu rozstawionych Ng Ka Longa z Hong Kongu i Bhamidipatiego Sai Praneetha z Indii. Faworyci Europy – Viktor Axelsen i Anders Antonsen – nie zawiedli oczekiwań Starego Kontynentu, podobnie jak faworyt reprezentacji Chińskiego Tajpej, rozstawiony z 2. Chou Tien-chen.

W rywalizacji pań cała rozstawiona czternastka pozostaje w grze – Chen Yufei i Tai Tzu-ying jako numery 1. i 2. mają wolny los w pierwszej rundzie play-off, zaś resztę czeka dodatkowe spotkanie przed walką ćwierćfinałową. Spośród zawodniczek, które mogą zagrozić faworytkom wymienić należy Nozomi Okuharę i Michelle Li – Japonka i Kanadyjka zagrają przeciw sobie, a także jedyną Europejkę w drabince, Mię Blichfeldt, którą czeka starcie z Hinduską Pusatlą Venkatą Sindhu.

Azja zapewniła sobie za to komplet medali w mikście – tylko jeden mecz ćwierćfinałowy trwał trzy sety – Dechapol Puavaranukroh i Sapsiree Taerattanachai ostatecznie przegrali z Yutą Watanabe i Arisą Higashino. Rywalami Japończyków w półfinale będą Chińczycy Wang Yilyu i Huang Dongping, którzy wyeliminowali parę z Korei Południowej Seo/Chae. W drugiej połówce zwycięstwa odnieśli Zheng Siwei i Huang Yaqiong (nad Indonezyjczykami Praveenem Jordanem i Melati Daevą Oktavianti) oraz Tan Chun Man i Tse Ying Suet z Hong Kongu, którzy z turnieju wyrzucili ostatnią parę europejską, Brytyjczyków Marcusa Ellisa i Lauren Smith.

PEŁNE WYNIKI PIĄTEGO DNIA RYWALIZACJI W BADMINTONIE NA IO W TOKIO