Marbella to ikoniczne miejsce na padlowej mapie świata. Położone jest w południowej części Hiszpanii, a konkretnie w Andaluzji. Znajduje się około 60 kilometrów od Malagi. W pierwszej odsłonie cyklu o arenach padla biorących udział w World Padel Tour prezentuję o niej kilka ciekawostek. Zapraszam do lektury.

Marbellę można uznać za matecznik padla w Hiszpanii i to w pełnym tego słowa znaczeniu. To właśnie tam powstał pierwszy kort dopiero co wymyślonej dyscypliny. W roku 1974 książę Alfredo de Hohenloche wybudował pierwsze miejsce (Marbella Club), gdzie w nowy sport można pograć Hiszpanii.

Obecnie w Marbelli znajduje się ponad 60 kortów do padla i parę imponujących klubów. Poniżej wspomnę tylko o dwóch najatrakcyjniejszych moim zdaniem. Pierwszym jest Real Club Padel Marbella. Posiada on 10 otwartych kortów do padla, 2 siłownie – jedną na zewnątrz i jedną wewnątrz oraz salon fryzjerski. Drugie miejsce warte wzmianki to Los Monteros Racket Club. Jest nawet bardziej imponujący pod względem infrastruktury niż poprzednik. Może pochwalić się 6 kortami otwartymi do padla, 4 kortami tenisowymi z tzw. mączką oraz 3 kortami o twardej nawierzchni. Ponadto siłownia i boisko do siatkówki plażowej. Ponadto Marbella jest celem obozów treningowych organizowanych przez takie podmioty jak Padel Escapes czy Padel Trainer, a proponowaną przez nich destynacją jest właśnie pierwszy z omawianych klubów.

Korty z lotu ptaka w Real Club Padel Marbella
Zdjęcie: Real Club Padel Marbella

Mimo zapisania się na stałe w annałach historii dyscypliny Marbella dopiero od 2019 roku stanowi jedną z aren rozgrywanego każdego roku World Padel Tour. W ubiegłorocznej edycji triumfowali tam w kategorii mężczyzn Sanyo Gutiérrez I Maxi Sánchez oraz w kategorii kobiet Marta Marrero i Marta Ortega. W tym roku byli to odpowiednio Alejandro Galán i Juan Lebrón, a także Alejandra Salazar z Arianą Sánchez.

Nie samym padlem Marbella żyje. Można wyróżnić także akcenty tenisowe. Swoją posiadłość ma tutaj sam Novak Đoković. Przez trzy lata (2009-2011) odbywały się w Marbelii rozgrywki z cyklu WTA Tour pod oficjalną nazwą Andalucía Tennis Experience. W pierwszej edycji w grze deblowej zwyciężyły Polki – Klaudia Jans-Ignacik oraz Alicja Rosolska.

Poza sportem nadmorskie miasteczko ma też się czym poszczycić. Marbella nazywana jest europejskim Miami. Piękna linia brzegowa dorównuje bogatemu życiu nocnemu. Poza wspomnianym powyżej serbskim tenisistą mają tutaj swój własny przyczółek takie światowe gwiazdy jak George Clooney czy Antonio Banderas.

Marbella ma też swój coroczny festiwal filmowy. W mieście można podziwiać 12 rzeźb Salvadora Dali. Miejska architektura puentuje rzymskie oraz muzułmańskie wpływy z dawnej historii regionu, a obecnie społeczność Marbelli stanowi narodowościowy tygiel.

Słońce świeci na korty do padla. Majestatyczny widok w Marbelli,
Zdjęcie: Real Club Padel Marbella