Dzięki rosnącej popularności dyscypliny padel pojawił się również na YouTubie. Wybór póki co jest dość skromny, lecz wybrałem 6 moim zdaniem wartych uwagi kanałów. Zapraszam do lektury oraz zachęcam do oglądania.

World Padel Tour – najbardziej prestiżowe rozgrywki bez tajemnic

Oficjalny kanał cyklu WPT to znakomita reklama sportu. Nowe materiały publikowane są bardzo często, a ich wachlarz jest niezwykle szeroki. Przede wszystkim transmitowane są na żywo rozgrywki World Padel Tour od fazy ćwierćfinałowej. Ponadto po każdym turnieju pojawiają się najlepsze akcje turnieju w męskim i żeńskim wydaniu. Są nagrania skupiające się tylko na konkretnym zawodniku. Niektóre filmy dotyczą też kulisów rozgrywek i zawierają krótkie wywiady z graczami bądź z osobami związanymi z organizacją. Wszystko jest naprawdę doskonale opakowane i zmontowane, dzięki czemu świetnie się to ogląda. Zresztą zobaczcie sami.

Mejora Tu Padel – ulepsz swojego padla

Kanał prowadzony przez Manu Martina – hiszpańskie gracza i trenera z Madrytu. Nagrywany oczywiście w języku hiszpańskim. Dotyczy rozmaitości związanych z grą w padla – rodzaje uderzeń czy ustawienie na korcie. Pojawiają się też odcinki bardziej vlogowe, jak i spotkania ze znanymi z WPT zawodnikami. Manu nagrywa bardzo regularnie przez co kolejne filmy publikowane są przynajmniej raz na tydzień. ‘Mejora Tu Padel’ można przetłumaczyć jako ‘ulepsz swojego padla’, tak więc zapraszam, by poprawić swoje umiejętności w tej pięknej dyscyplinie, a przy okazji podszkolić język hiszpański.

https://www.youtube.com/watch?v=TiLWHp7ttYA&feature=emb_title

THE PADEL PROJECT – branżowe dyskusje o padlu

Jest to świeża inicjatywa na YouTubie, ale moim zdaniem absolutnie warta uwagi. Swoją premierę miała w czasie trwającej na świecie pandemii. Projekt polega na dyskusjach ważnych osobistości ze świata padla o rozwoju dyscypliny. W programie można było już usłyszeć legendarnego zawodnika Ferdando ‘Belę’ Belasteguina czy Luigiego Carraro – obecnego prezesa International Padel Federation. Wielka szkoda, iż wszystkie rozmowy toczone są w języku hiszpańskim, ale mam nadzieję, iż w ramach rozwoju twórcy pomyślą o adekwatnych napisach dla widzów anglojęzycznych.

The Padel School – brytyjska szkoła padla

To z kolei brytyjska oferta tworzona przez Sandy’ego Farquharsona – byłego tenisisty, który padla poznał w Dubaju. Dzięki przestudiowaniu tego kanału gra w padla nie będzie miała przed Tobą tajemnic. Autor skupia się na każdym elemencie ważnym podczas rozgrywanego pojedynku jak serwis, gra od szyby czy poruszanie po korcie. Dodatkowo analizuje też mecze na różnym stopniu zaawansowania. Zawiłości tłumaczone są bardzo przystępnym językiem, a nowe odcinki pojawiają się w każdy poniedziałek. Serdecznie polecam.

Otro Nivel – wejdź na inny poziom

Sven Boele to Holender dający wskazówki co do gry w padla często w bardziej humorystycznej wersji. Pomimo luźniejszej formy odcinki wypełnione są przede wszystkim licznymi propozycjami przykładowych ćwiczeń pozwalających pracować nad pewnymi elementami gry, a także pokazywane są główne błędy popełniane np. przy konkretnych uderzeniach. Podobnie jak w przypadku The Padel School, nowe materiały publikowane są co tydzień w poniedziałek.

Hello Padel – Akademia rozwijająca padla w Europie

Ostatnim kanałem prezentowanym tutaj będzie Hello Padel. Organizację mającą promować padla szczególnie w Europie założył Mauri Andrini – pochodzący z Argentyny zawodnik i trener. Hello Padel Academy swoją siedzibę ma w Barcelonie, a poza tym udało się także zrealizować projekty Akademii w Holandii oraz w Belgii. Na kanale obecnych jest sporo porad dotyczących gry oraz krótkie filmiki z miejsc, w których Mauri przeprowadzał swoje sesje treningowe. Wiele z nich to nagrania z przed paru lat, ale nie tracą nic na swojej wartości. W tej chwili znacznie większy nacisk organizacja kładzie na swoją Akademię online, do której dostęp jest płatny. Natomiast co jakiś czas wrzucane są niektóre materiały mające zachęcić do spojrzenia na stronę internetową.

To był mój krótki przegląd obecności kanałów youtube’owych dotyczących padla. W Polsce jeszcze nie doczekaliśmy się takiego projektu z prawdziwego zdarzenia, ale jestem przekonany, że wraz z popularyzacją dyscypliny padel podbije też polski YouTube. Jeżeli znacie inne kanały warte uwagi, podzielcie się nimi w komentarzach.