Turniej Porsche Tennis Grand Prix w Stuttgarcie rozegrany zostanie po Świętach Wielkanocnych i będzie pierwszą imprezą na kortach ziemnych w 2023 roku, w której zagra Iga Świątek. Impreza rangi WTA 500 przyciągnie czołowe tenisistki światowego rankingu. Jedną z nich będzie wspomniana już raszynianka, która będzie bronić wywalczonego w poprzednim roku tytułu.

Iga Świątek najwyżej rozstawiona

W drabince WTA Stuttgart 2023 znajdzie się aż dziewięć zawodniczek z pierwszej dziesiątki rankingu tenisistek. Organizatorzy poinformowali, że z TOP10 rankingu WTA w Niemczech nie zagra tylko Amerykanka Jessica Pegula (nr 3), która podczas Miami Open 2023 wyeliminowała w IV rundzie Magdę Linette. Pozostałe zawodniczki zameldują się na kortach Porsche-Arena w Stuttgarcie, o ile im zdrowie na to pozwoli.

Losowanie drabinki WTA Stuttgart 2023 odbędzie się w weekend poprzedzający I rundę zmagań, czyli prawdopodobnie w sobotę 15 lub w niedzielę 16 kwietnia. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco. Póki co przyjrzyjmy się liście startowej.

Tenisistki rozstawione

  1. Iga Świątek (Polska)
  2. Aryna Sabalenka (Białoruś)
  3. Caroline Garcia (Francja)
  4. Ons Jabeur (Tunezja)
  5. Coco Gauff (Stany Zjednoczone)
  6. Elena Rybakina (Kazachstan)
  7. Daria Kasatkina (Rosja)
  8. Belinda Bencic (Szwajcaria)

Pula nagród. Ile zarobi zwycięzca?

Turniej w Stuttgarcie jest imprezą rangi WTA 500, więc pula nagród będzie znacznie niższa niż podczas imprez WTA 1000 w Indian Wells czy Miami. Łącznie na ten cel przeznaczono 780 637 dolarów amerykańskich. Szczegółowy podział nie jest jeszcze znany. W 2022 roku za wygraną Iga Świątek zgarnęła 93 823 dolarów amerykańskich.

Poprzedni zwycięzcy

Pierwszą triumfatorką WTA Stuttgart w 1978 roku była nazywana „cudownym dzieckiem” Amerykanka Tracy Austin, która wygrała też trzy kolejne edycje niemieckiego turnieju. W 1984 roku po raz pierwszy rozbłysnęła gwiazda Steffi Graf, która w wieku zaledwie 15 lat awansowała do wielkiego finału!

Turniej Porsche Grand Prix kojarzy się jednak przede wszystkim z Martiną Navratilovą, która z sześcioma tytułami na koncie jest rekordzistką imprezy jest niekwestionowanym rekordzistą turnieju z 6 tytułami. Szansę pójścia w jej ślady na Iga Świątek, która wygrała zeszłoroczną edycję.